بلاگ, مطالب آموزشی

بهترین گیاه برای تصفیه هوای منزل

نخل جذاب شامادورا با نام انگلیسی Parlour Palm و نام علمی Chamaedorea elegans از خانواده Arecaceae و خاستگاه اصلی آن جنوب کشور مکزیک و گواتمالا است، البته باید توجه شود این گیاه  بومی مناطق گرمسیری قاره آمریکا  و دارای بیش از 100 گونه مختلف است، که بدلیل سازگاری بالا امروزه در سراسر دنیا قابل رشد و تکثیر است.

این گیاه دوست داشتنی دارای برگ های ظریف و کشیده با رنگ سبز و تیره و ساقه هایی با رنگ روشن تر است. نخل شامادورا که با نام های دیگری چون نخل پارلورو و شامادورا الگانس نیز خوانده می شود بدلیل سایه پسند بودن و زیبایی های ظاهری از جمله گیاهان پرطرفدار مخصوصا برای آپارتمان محسوب میشود ، همچنین در اکثر ادارات و فضاهای اداری از این گیاه در سایز های بزرگ استفاده می شود که به فضا جذابیت خاصی می دهد.

خاصیت تصفیه کنندگی شامادورا

استفاده از گیاهان بخصوص در فضاهای کوچیک و بسته امروزی  از بهترین راهها برای تصفیه هوا و سم زدایی است.

گیاهان مواد مضری چون مواد شیمیایی و سمی را می توانند از طریق برگها جذب و به ریشه ها منتقل کنند این مواد پس از مدتی در ریشه تبدیل به مواد مغذی می شوند و به رشد گیاه کمک می کنند.

گیاهان همچنین با دریافت دی اکسید کربن موجود در فضا و از طریق عمل فوتوسنتز می توانند اکسیژن را به فضا تزریق کنند،لذا بهترین گزینه برای محیطهای بسته مخصوصا اتاق خواب محسوب میشوند.نخل شامادورا یکی ازبهترین گیاهان تصفیه کننده هواست و باتوجه به زیبایی آن می توانید با یک تیر دو نشان بزنید و از داشتن آن لذت ببرید.

این ویژگی از طریق تحقیقاتی که در ناسا و محیط های گلخانه ای صورت گرفته ،تایید شده است.

لازم بذکر است میوه ها و گلهای این گیاه در گواتمالا و السالوادور به عنوان یک خوردنی لذیذ در سالاد استفاده می شود.

نگهداری

شامادورا به خاکی غنی احتیاج دارد که زهکشی مناسبی نیز داشته باشد چرا که خاک اگر زیاد سنگین باشد و آب را در خود نگهدارد باعث پوسیدگی  ریشه می شود.

این گیاه محبوب با نور بسیار کم و مصنوعی هم قادر به حیات است،اما بطور کلی محیطی با نور متوسط و غیر مستقیم برایش ایدآل است.

از آنجایی که شامادورا الگانس بومی مناطق گرمسیری است پس دمای پایین مورد پسندش نیست و دمای معمولی محیط را بهتر می پسندد، بهتر است دمای زیر 10 را تجربه نکند چرا که رشدش متوقف می شود.

به طور معمول آب زیاد و یا خیلی کم گیاه را اذیت می کند .سعی کنید زمانی که خاک تا 2 سانتی خشک بود گیاه را آبیاری کنید.

جهت شادابی بهتر و ایجاد رطوبت می توانید یک روز در میان به گیاه آب اسپری کنید.

کود دهی ماهیانه هم به سلامت ، رشد و شادابی هرچه بیشتر گیاه کمک شایانی می کند.

نخل شامادورا در مجموعه گلباغ فدک محلات نیز موجود است و سعی شده تا با قیمت منصفانه به مشتری عرضه شود.

موجودی های حال حاضر مجموعه :

نخل شامادورا سطل 3 (قطر دهانه 19 ، ارتفاع 15)

نخل شامادورا سطل 7 (قطر دهانه 23 ، ارتفاع 21)

 از گیاهانتان لذت ببرید…

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.